Home
Up

 

 

 

 

 

Qualified for 2005 USA Whitewater Slalom Team Trials          (Updated 6/10/05)

 

Here is the USA Whitewater Slalom 2005 Team Trials Selection Criteria.

The top 6 boats from the 2004 Olympic Team Trials qualify for 2005 Team Trials,

plus the top 5 K1, top 3 C1, top 3 K1W, and top 2 C2 (not previously qualified)

compete in these 2005 Team Trials Qualifier Races to become eligible to race

in the Durango, CO Team Trials on June 10-12, 2005.  Here's the Petition Process.

 

 K1W  women's kayak  C1  men's decked canoe
1. Rebecca Giddens - 2004 Olympic Trials 1. Chris Ennis - 2004 Olympic Trials
2. Sarah Leith - 2004 Olympic Trials 2. Sam Davis - 2004 Olympic Trials
3. Hannah Larsen - 2004 Olympic Trials 3. Ryan Bahn - 2004 Olympic Trials
4. Gwen Greeley - 2004 Olympic Trials 4. Austin Crane - 2004 Olympic Trials
5. Maria Kallman - 2004 Olympic Trials 5. Neil Quinn - 2004 Olympic Trials
6. Molly Stock - 2004 Olympic Trials 6. Tad Dennis - 2004 Olympic Trials
7. Ashley Nee - 2004 Nationals 7. Joe Jacobi - 2004 Nationals
8. Courtney Paris Robinson - 2004 Nationals 8. Scott Parsons - 2004 Nationals
9. Aleta Miller McCleskey - 2004 Nationals 9. Benn Fraker - 2004 Nationals
10. Michelle Clements - 2005 Texas Qualifier 10. Tren Long - 2005 Texas Qualifier
11. Colleen Hickey - 2005 Texas Qualifier 11. Jeffrey Poe - 2005 Texas Qualifier
12. Lisa Adams - 2005 Texas Qualifier 12. Joel McCune - 2005 Texas Qualifier
13. Marian Davidson - 2005 Chilliwack Qualifier  No new boats - 2005 Chilliwack Qualifier
14. Jennie Goldberg - 2005 Chilliwack Qualifier 13. Jeff Larimer - 2005 NOC Qualifier
15. Turin Hill - 2005 Chilliwack Qualifier 14. Casey Eichfeld - 2005 NOC Qualifier
16. Jamie Tidmore - 2005 NOC Qualifier 15. Mackie Roberts - 2005 NOC Qualifier
17. Zuzana Vanha - 2005 NOC Qualifier 16. Alden Bird - 2005 Dickerson Qualifier
18. Rachel Thomas - 2005 NOC Qualifier 17. Trevor  Soileau - 2005 Dickerson Qualifier
19. Anna Jorgensen  - 2005 Dickerson Qualifier 18. Devin McEwan - 2005 Dickerson Qualifier
20. Lauren Bixby - 2005 Dickerson Qualifier 19. Klaus Renner - 2005 Mascoma Qualifier
21. Caroline Queen - 2005 Dickerson Qualifier 20. David Strauss - 2005 Mascoma Qualifier
22. Laura Jorgensen - 2005 Mascoma Qualifier 21. Aaron Sarver - 2005 Kernville Qualifier
23. Katie Constantine - 2005 Mascoma Qualifier 22. Bryant Grigsby - 2005 Kernville Qualifier
24. Evelyn Mervine - 2005 Mascoma Qualifier 23. Ed Gordon - 2005 Kernville Qualifier
25. Mary Marshall Seaver - 2005 Kernville Qualifier 24. Kevin Michaelson - 2005 Golden Qualifier
 
26. Jessica Subido - 2005 Kernville Qualifier 25. Scott Curry - 2005 Golden Qualifier
27. Sarah Kuntz - 2005 Golden Qualifier 26. Jeremy Thiesen - 2005 Golden Qualifier
28. Tracy Click - 2005 Golden Qualifier 27. Erik Amason - petition
29. Laura Adams - 2005 Golden Qualifier 28. Nick Lomas - petition
 K1  men's kayak  C2  men's double canoe
1. Scott Parsons - 2004 Olympic Trials

1. Joe Jacobi & Matt Taylor

2004 Olympic Trials

2. Brett Heyl - 2004 Olympic Trials

2. Dave Hepp & Scott McCleskey

2004 Olympic Trials

3. Scott Shipley - 2004 Olympic Trials

3. Jeff Larimer & Frank Babcock

2004 Olympic Trials

4. Scott Mann - 2004 Olympic Trials

4. Bob Bofinger & Brian Zimmerman

2004 Olympic Trials

5. Eric Giddens - 2004 Olympic Trials

5. Scott McCleskey & Jeff Larimer

2004 Nationals

6. Nejc Poberaj - 2004 Olympic Trials

6. Jamie McEwan & Devin McEwan

2004 Nationals

7. Jim Wade - 2004 Nationals

7. Ben Kvanli & Joel McCune

2005 Texas Qualifier

8. Danny Stock - 2004 Nationals

8. Nic Borst & Chris Wiegand

2005 Texas Qualifier

9.  Eric Jackson - 2004 Nationals

None - 2005 Chilliwack Qualifier

10. Jure Poberaj - 2004 Nationals

9. Lecky Haller & Andy Kluge

2005 NOC Qualifier

11. John Watson - 2004 Nationals

No new boats - 2005 Dickerson Qualifier

12. Ben Kvanli - 2005 Texas Qualifier

10. Chris Soileau & Trevor Soileau

- 2005 Mascoma Qualifier

13. Austin Kieffer - 2005 Texas Qualifier

11. Aaron Sarver & Bryant Grigsby

- 2005 Kernville Qualifier

14. Elliot Poe - 2005 Texas Qualifier

12. Charles Albright & Ed Gordon

- 2005 Kernville Qualifier

15. Michael Turvey - 2005 Texas Qualifier

13. Ben Kvanli & Scott Shipley

- 2005 Golden Qualifier

16. Nick Chanin - 2005 Texas Qualifier
17. Joel Martin - 2005 Chilliwack Qualifier
18. David Zimmerman  - 2005 Chilliwack Qualifier
19. Rufus Znapp - 2005 Chilliwack Qualifier
20. Eric Hurd - 2005 NOC Qualifier
21. Kurt Braunlich - 2005 NOC Qualifier
22. Rick Powell - 2005 NOC Qualifier
23. John Gerstenberger - 2005 NOC Qualifier
24. Garen Stephens - 2005 NOC Qualifier
25. Aaron Mann - 2005 Dickerson Qualifier
26. Jared Perlmutter - 2005 Dickerson Qualifier
27. Jeffrey Gette - 2005 Dickerson Qualifier
28. Isaac Levinson - 2005 Dickerson Qualifier
29. Adam VanGrack - 2005 Dickerson Qualifier
30. Silas Treadway - 2005 Mascoma Qualifier
31. Bert Hinkley - 2005 Mascoma Qualifier
32. Dave Kurtz - 2005 Mascoma Qualifier
33. Weston Howland - 2005 Mascoma Qualifier
34. Alex Steinberg - 2005 Mascoma Qualifier
35. Wil Lokken - 2005 Kernville Qualifier
36. Tomas Wilkening- 2005 Kernville Qualifier
37. Corby Leith - 2005 Kernville Qualifier
38. Erik McKee - 2005 Kernville Qualifier
39. Keith Kishiyama - 2005 Kernville Qualifier
40. Nic Borst - 2005 Golden Qualifier
41. Rogan Brown - 2005 Golden Qualifier
42. Lucas Palko-Schraa - 2005 Golden Qualifier
43. Kier Samuelson - 2005 Golden Qualifier
44. Tyler Hinton - 2005 Golden Qualifier

 

Back to Top

Copyright Maximum Whitewater Performance 2005

This website and all content within are property of MWP unless otherwise noted
 Questions regarding this website
contact us

Last updated: January 18, 2006

www.daveyhearn.com HOME