Qualified Team Trials
 

Home
Up

Qualified for 2006 USA Whitewater Slalom Team Trials   (Updated 5/31/06)

 

Here is the USA Whitewater Slalom 2006 Team Trials Selection Criteria.

The top 6 boats from the 2005 Durango Team Trials qualify for 2006 Team Trials,

plus the top 5 K1, top 3 C1, top 3 K1W, and top 2 C2 (not previously qualified)

compete in these Team Trials Qualifier Races to become eligible to race

in the US Whitewater Slalom Team Trials in South Bend, Indiana on April 21-23, 2006.

Here's the 2006 Petition Process. 2006 Team Trials Ranking is noted in bold Blue below.

 

 K1W  women's kayak   [2006 Trials Rank]  C1  men's decked canoe
1. Rebecca Giddens - 2005 Team Trials 3.) Austin Crane - 2005 Team Trials
2.) Jamie Tidmore - 2005 Team Trials 2.) Jeff Larimer - 2005 Team Trials
4.) Paris Robinson - 2005 Team Trials 3. Ryan Bahn - 2005 Team Trials
3.) Molly Stock  - 2005 Team Trials 1.) Benn Fraker - 2005 Team Trials
1.) Zuzana Vanha - 2005 Team Trials 5. Nick Lomas - 2005 Team Trials
6. Maria Kallman - 2005 Team Trials 6. Tren Long - 2005 Team Trials
8.) Rachel Thomas - 2005 Nationals 4.) Erik Amason - 2005 Nationals
5.) Jessica Subido  - 2005 Nationals 5.) Casey Eichfeld - 2005 Nationals
11.) Michelle Clements  - 2005 Nationals 9. Aaron Sarver - 2005 Nationals
 no new boats - 2006 Texas Qualifier 8.) Jeffrey Poe - 2006 Texas Qualifier
10.Marian Davidson- 2006 Cedar R. Qualifier 9.) Zach Lokken - 2006 Texas Qualifier
6.) Ashley Nee - 2006 Dickerson Qualifier 11.) Tyler Hinton - 2006 Texas Qualifier
7.) Caroline Queen - 2006 Dickerson Qualifier  none - 2006 Cedar River Qualifier
10.) Kristen Podolak - 2006 Dickerson Qualifier 13. Tad Dennis - 2006 Dickerson Qualifier
9.) Aleta McCleskey - 2006 NOC Qualifier 7.) Alden Bird - 2006 Dickerson Qualifier
15. Kate Lewkowicz - 2006 NOC Qualifier

15. Mark Straszko - 2006 Dickerson Qualifier

16. Anna Jorgensen Terry - 2006 Mascoma 6.) Scott McCleskey - 2006 NOC Qualifier
17. Emily Jackson - 2006 Kern Qualifier 17. Lecky Haller - 2006 NOC Qualifier
18. Nancy Dagle - 2006 Kern Qualifier 18. Chad Lewis - 2006 NOC Qualifier
19. Jamie McEwan - 2006 Mascoma Qualifier
20. Jeff Gette - 2006 Mascoma Qualifier
21. Devin McEwan - 2006 Mascoma Qualifier
22. Ed Gordon - 2006 Kern Qualifier
10.) Joshua Denz - 2006 Kern Qualifier
 K1  men's kayak  C2  double canoe
2.) Scott Parsons - 2005 Team Trials

1. Scott Shipley & Ben Kvanli

 - 2005 Team Trials

1.) Brett Heyl - 2005 Team Trials

2.) Aaron Sarver & Bryant Grigsby

 - 2005 Team Trials

4.) Scott Mann - 2005 Team Trials

4.) Nic Borst & Chris Wiegand

 - 2005 Team Trials

6.) Eric Hurd - 2005 Team Trials

3.) Jamie McEwan & Devin McEwan

 - 2005 Team Trials

3.) Jim Wade - 2005 Team Trials

5. Mark Poindexter & Ben Kvanli

- 2005 Nationals

5.) Danny Stock - 2005 Team Trials

6.) Trevor Soileau & Chris Soileau

- 2005 Nationals

7. Eric Giddens - 2005 Nationals

1.) Ben Kvanli & Shaun Smith

- 2006 Texas Qualifier

7.) Rick Powell - 2005 Nationals

5.) Nick Chanin & Tad Morin

- 2006 Texas Qualifier

9. Dave Curran - 2005 Nationals  none - 2006 Cedar River Qualifier
13.) Jeff Gette - 2005 Nationals  none - 2006 Dickerson Qualifier
14.) Wil Lokken - 2005 Nationals

9. Joel Abrahams & Michael Evans 

- 2006 NOC Qualifier

11.) Austin Kieffer - 2006 Texas Qualifier

10. Alden Bird & Amy Hunt 

- 2006 Mascoma Qualifier

13. Nic Borst - 2006 Texas Qualifier

11. AJ Chapman & Phillip Wigfield 

- 2006 Mascoma Qualifier

14. Zach Bethea - 2006 Texas Qualifier

12. Charles Albright & Ed Gordon

- 2006 Kern Qualifier

15. Luke Palko-Schraa - 2006 Texas Qualifier
17.) Adam Contant - 2006 Texas Qualifier
15.) Joel Martin - 2006 Cedar River Qualifier
18. Rufus Knapp - 2006 Cedar River Qualifier
19. Zach Britton - 2006 Cedar River Qualifier
20. Seth Hanson - 2006 Cedar River Qualifier
9.) Aaron Mann - 2006 Dickerson Qualifier
10.) Jure Poberaj - 2006 Dickerson Qualifier
23. Nejc Poberaj - 2006 Dickerson Qualifier
12.) Isaac Levinson - 2006 Dickerson Qualifier
25. Jared Perlmutter - 2006 Dickerson Qualifier
8.) John Gerstenberger - 2006 NOC Qualifier
27. Kurt Braunlich - 2006 NOC Qualifier
16.) Elliot Poe - 2006 NOC Qualifier
29. Caleb Bethea - 2006 NOC Qualifier
30. Matt Weldon - 2006 Mascoma Qualifier
31. Silas Treadway - 2006 Mascoma Qualifier
32. Bert Hinkley - 2006 Mascoma Qualifier
33. Phillip Wigfield  - 2006 Mascoma Qualifier
34. Burch Fisher- 2006 Mascoma Qualifier
35. Eric Jackson - 2006 Kern Qualifier
36. Rogan Brown - 2006 Kern Qualifier
18.) Jake McGrath - 2006 Kern Qualifier
38. Eric McKee - 2006 Kern Qualifier
39. Stein Beals - 2006 Kern Qualifier
19.) Tyger Vollrath

Back to Top


Copyright Maximum Whitewater Performance 2006

This website and all content within are property of MWP unless otherwise noted
 Questions regarding this website
contact us
http://www.daveyhearn.com     Last updated: May 31, 2006

HOME